Warsztaty z pierwszej pomocy przedmedycznej

Aktualności przedszkolne » Aktualności przedszkolne 2017 - 2018 » Warsztaty z pierwszej pomocy przedmedycznej

23 kwietnia 2018 r.


„Ten, kto ratuje życie jednego człowieka,
ratuje cały świat“
Thomas Keneally
 

W poniedziałek gościliśmy w naszym przedszkolu pana Krzysztofa Kalisza ratownika medycznego z gorlickiego szpitala i pana Mateusza Firszta, obydwaj są strażakami OSP Zagórzany, którzy przeprowadzili warsztaty dla dzieci z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.
Na samym początku Pan ratownik pokazał dzieciom jak wygląda strój, w którym pracują na co dzień. Wyjaśnił również na czym polega ich praca oraz czym zajmują się poszczególne służby ratunkowe.
Następnie przedszkolaki miały okazję wysłuchać informacji na temat udzielania pierwszej pomocy w przypadku oparzeń, skaleczeń, zasłabnięć i złamań. Początkowo dzieci przyglądały się czynnościom wykonywanym przez ratownika, a następnie, według jego wskazówek próbowały naśladować masaż serca oraz sztuczne oddychanie. Dzieci dowiedziały się w jaki sposób można komuś pomóc zanim przyjedzie pogotowie ratunkowe, jak sprawdzić przytomność osoby poszkodowanej. Nauczyły się, jak wygląda pozycja boczna ustalona inaczej zwana bezpieczną i pod okiem instruktora ćwiczyły bezpieczne ułożenie ciała. W jaki sposób wzywać pomoc i co najważniejsze, jak rozmawiać przez telefon z dyspozytorem pogotowia ratunkowego (trzeba się przedstawić, powiedzieć, ile ma się lat, gdzie się znajduje, co się stało i dlaczego potrzebujemy pomocy). Wszyscy razem dla utrwalenia powtórzyli numery alarmowe.
Były to niezwykle ważne warsztaty, gdyż uwrażliwiły dzieci na potrzebę reagowania w sytuacjach zagrożenia życia i dostarczyły im wiedzy, dzięki której mogą uratować czyjeś życie.
Naszym gościom – p. Krzysztofowi i p. Mateuszowi– bardzo dziękujemy za przybycie do naszego przedszkola i mamy nadzieję, że jeszcze się spotkamy, ponieważ taka forma zajęć na pewno stanie się bardzo ważną częścią edukacji związanej z tematyką PIERWSZEJ POMOCY PRZEDMEDYCZNEJ.


Monika Siarkowicz

 • Pstarszakow18-001.jpg

  Pożegnanie Starszaków – Zakończenie Roku Przedszkolnego 2017/2018

  22 czerwca 2018 r.


  „Już za parę dni, za dni parę
  Weźmiesz plecak swój i gitarę,
  Pożegnania kilka słów, Pitagoras, bądźcie zdrów,
  Do widzenia Wam, canto cantare”


          Pożegnania nie zawsze muszą być trudne i smutne. Dziś w naszym przedszkolu miało być właśnie inaczej. Od rana zabawy i dobre humory dopisywały wszystkim, a zwłaszcza  6-latkom, które opuszczają mury przedszkolne i we wrześniu zasiądą już w szkolnej ławce.
  Po wspólnych zabawach, był czas na uroczysty obiad wszystkich dzieci, a później pożegnalny podwieczorek.

 • WdGPSBwS18-001.jpg

  Wycieczka do Gospodarstwa Pasiecznego „Sądecki Bartnik” w Stróżach

  20 czerwca 2018 r.


  „Podróżować znaczy żyć”
  Hans Christian Andersen


  W końcu jest !!! Długo wyczekiwany przez wszystkich przedszkolaków dzień wycieczki. W pełnym składzie, z wyśmienitą pogodą, uśmiechem na twarzy i z dobrym humorem wyruszyliśmy na naszą wycieczkę do Gospodarstwa Pasiecznego „Sądecki Bartnik” w Stróżach. Po śniadaniu przybyły autokar powiózł nas do Stróż.

 • 8MPMwRP18-001.jpg

  VIII Międzyprzedszkolne Potyczki Matematyczne w Ropicy Polskiej

  14 czerwca 2018 r.


  „Liczby rządzą światem”

      To już ósma edycja konkursu „Potyczki Matematyczne” zorganizowanego przez Samorządowe Przedszkole w Ropicy Polskiej, gdzie jak co roku spotykają się przedstawiciele każdego przedszkola z Gminy Gorlice. W tym roku nasze przedszkole reprezentowali Tomek, Nikola i Jaś z grupy 6-latków. Konkurs odbył się pod hasłem „Szyfry matematyczne”.

 • TeatrzK18-001.jpg

  Teatr z Kobylanki

  13 czerwca 2018 r.


  „Teatr to jest widownia i scena.
  Niby nic magicznego w tym nie ma,
  aż do chwili, gdy nagle na scenie
  dziwne zacznie się przedstawienie”


             W dniu dzisiejszym wszystkie grupy przedszkolaków wraz z nauczycielkami zostały zaproszone do Domu Ludowego w Zagórzanach przez Panią Monikę Skowronek – instruktora OKGG filia Zagórzany na kolejne spotkanie z kulturą i sztuką. Bowiem przyjechała tam Grupa Teatralna z Kobylanki, działająca przy Ośrodku Kultury Gminy Gorlice, która zaprosiła nasz na przedstawienie - bajkę pt.: „Pokonajmy Smo(G)a”.

 • Kdzien18-001.jpg

  Kolorowy Tydzień

  4 – 8  czerwca 2018 r.


  „Bo radość to słoneczny kolor życia”

  Kolory to nieodłączny element naszego otoczenia. Umiejętność rozpoznawania ich, poznawania ich znaczenia jest jednym z elementów wychowania. Nauka kolorów i ich utrwalanie na pierwszym etapie edukacji odbywa się przez zabawę. W tym roku „Kolorowy tydzień” to nie tylko kolory, ale  także natura, sztuka, sport, literatura, plastyka i muzyka.
  Każdy dzień pod innym hasłem, z innymi zabawami i atrakcjami… wiec ZACZYNAJMY !!!

 • Dodzwi18-001.jpg

  Dzień Drzwi Otwartych

  6 czerwca 2018 r.


  „Chodźcie do Nas, zapraszamy Was,
  tutaj wszystkim miło płynie czas.
  Każda z naszych Pań pomoże Nam,
  bo w naszym przedszkolu nikt nie jest sam!”


      W dniu dzisiejszym w naszym przedszkolu odwiedzili nas niesamowici goście. Były to dzieci i ich rodzice, które przyjdą do naszego przedszkola w nowym roku szkolnym.  Podczas tego dnia, dzieci które jeszcze nie uczęszczają do przedszkola, w towarzystwie rodziców mogły zapoznać się z pracującymi paniami, poznać wyposażeniem sal i placu zabaw, a także  uczestniczyć w ciekawych zabawach integracyjnych, zajęciach plastycznych, muzycznych i ruchowych przygotowanych przez każdą grupie.

 • DRodziny18-001.jpg

  Dzień Rodziny

  28 maja 2018 r.


  „Mama, tata, siostra, brat
  I ja – to mój mały świat!
  Dużo słońca, czasem grad
  To wesoły jest mój świat!”

      Jest taki jeden dzień w roku bardzo wyjątkowy, szczególny, celebrowany na całym świecie przez dużych i małych.  Święto obchodzone jako wyraz szacunku za trud i wysiłek wychowania. Tak jest!!! Mowa o Dniu Matki. Miesiąc później jest drugi dzień, święto trochę „młodsze”, ale równie ważne - Dzień Ojca. Pomiędzy nimi jest Dzień Dziecka – święto na które szczególnie czekają najmłodsi.

 • INZ518-001.jpg

  Inaczej Niż Zwykle… odc. 5

  25 maj 2018r.


  „W naszym przedszkolu na półkach,
  mieszka zabawek wiele.
  Powiem wam w tajemnicy,
  że są to nasi przyjaciele”.


      Dzisiejsza propozycja gier (zabawek) z serii coś z niczego to pomysły do zrealizowania w 5 minut. Coś dla zabieganych, którzy chcieliby stworzyć dla dziecka zabawkę inną niż zwykle.
      Pierwsza propozycja to pomysł na pieczątki. Potrzebujemy pianki gumowej w arkuszu, np. A4 (dostępna w sklepach plastycznych), zakrętki po napojach, mocny klej, nożyczki/ dziurkacze, farby. By stworzyć własne, oryginalne pieczątki należy wyciąć różne kształty w piance, a następnie nakleić na zakrętce. Kolejny etap to już tylko  maczanie pieczątek w farbie i odbijanie ich na kartce papieru. Świetna zabawa dla maluszków.

 • Turniejeko18-001.jpg

  Turniej Ekologiczny

  18 maja 2018r.


   „Nie podziwiając przyrody,
  każdy staje się jakby uboższy,
  traci ważną dla człowieka wrażliwość”.
  /H. Bechlerowa/

      W naszym przedszkolu w tym roku duży nacisk kładziemy na treści przyrodnicze i ekologiczne.  Aby sprawdzić wiedzę i umiejętności dzieci w tym zakresie zorganizowany został między grupowy turniej ekologiczny  pt. „Przedszkolne Ekoludki”.

 • Warmydl18-001.jpg

  Warsztaty Mydlarskie

  14 - 17 maja 2018 r.


  „Kreatywność to najwyższa forma myślenia”
  Deepak Chopra 
     

      KREATYWNOŚĆ to słowo często towarzyszące nam w ostatnim czasie. A dokładniej chodzi o wzbudzanie w dzieciach zdolności do tworzenia czegoś nowego. W naszym przedszkolu również kładziemy nacisk na kreatywność czego przykładem są m.ln. różnego rodzaju warsztaty edukacyjne. Jednymi z nich były warsztaty mydlarskie zrealizowane przy współpracy z instruktorem Ośrodka Kultury Gminy Gorlice filia w Zagórzanach - Panią Moniką Skowronek.

 • ZMuzyka18-001.jpg

  Z Muzyką Za Pan Brat

  23 maja 2018 r.


  „Do przedszkola wpadły nutki
  wszystkie miały czarne butki
  czarne szelki i czapeczki
  i skakały jak piłeczki.”


  W dniu dzisiejszym, z okazji tygodnia z muzyką gościliśmy grupę muzyczną z MCK Sokół z Nowego Sącza. Prowadząca zaprosiła wszystkie dzieci na koncert „Dla Ciebie mamo kwiatów tysiące”. Po powitaniu przez Panią Dyrektor,  Pani Kasia – solistka - przedstawiła wszystkie osoby z zespołu i opowiedziała kto gra na jakim instrumencie. Podczas tego spotkania mieliśmy możliwość śpiewać, grać oraz zobaczyć, usłyszeć i poznać budowę oraz dźwięki prezentowanych  instrumentów.

 • Pozawody18-001.jpg

  ,,Kim będę… gdy dorosnę?’’

  24 kwietnia - 11 maja 2018 r.


   „Murarz domy buduje, krawiec szyje ubrania,
  ale gdzieżby co uszył, gdyby nie miał mieszkania?
  A i murarz by przecie na robotę nie ruszył,
  gdyby krawiec mu spodni i fartucha nie uszył.
  Piekarz musi mieć buty,więc do szewca iść trzeba,
  no, a gdyby nie piekarz, toby szewc nie miał chleba.
  Tak dla wspólnej korzyści i dla dobra wspólnego
  wszyscy muszą pracować, mój maleńki kolego.”


  W ramach realizacji tematyki  „Różne zawody” poznaliśmy niektóre z nich podczas  zajęć, spacerów i wycieczek. Zapoznaliśmy się ze specyfiką  pracy: farmaceutki, sprzedawcy, krawcowej, kucharki.  Aby bliżej przyjrzeć się wybranym profesjom udaliśmy się do instytucji w Zagórzanach: Punktu Aptecznego, Sklepu Spożywczego oraz Punktu Pocztowego.

 • Ppomoc18-001.jpg

  Warsztaty z pierwszej pomocy przedmedycznej

  23 kwietnia 2018 r.


  „Ten, kto ratuje życie jednego człowieka,
  ratuje cały świat“
  Thomas Keneally
   

   W poniedziałek gościliśmy w naszym przedszkolu pana Krzysztofa Kalisza ratownika medycznego z gorlickiego szpitala i pana Mateusza Firszta, obydwaj są strażakami OSP Zagórzany, którzy przeprowadzili warsztaty dla dzieci z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.
  Na samym początku Pan ratownik pokazał dzieciom jak wygląda strój, w którym pracują na co dzień. Wyjaśnił również na czym polega ich praca oraz czym zajmują się poszczególne służby ratunkowe.

 • Inz18-001.jpg

  Inaczej Niż Zwykle… odc. 4

   20 kwietnia 2018 r.


  „Z bezużytecznych śmieci,
  zrobimy Eko- zabawki dla dzieci”.


  Dzień Ziemi to idealny moment na przedstawienie kolejnych zabawek z domowego recyklingu. Pierwsza propozycja to „Labirynt integracyjny” - gra stworzona ze sztywnego kawałka kartonu, styropianu, kolorowych taśm i rolek po papierze. Do stworzonego labiryntu wrzuca się piłeczkę (np. z plasteliny) i w pojedynkę lub parami tak rusza się tym kartonem, aby piłeczka przeszła z punktu A do B.

 • Dziemi18-001.jpg

  Dzień Ziemi

  20 kwietnia 2018 r.


  „Bo Ziemia to wyspa, to wyspa zielona
  Wśród innych dalekich planet.
  To dom jest dla ludzi, dla ludzi i zwierząt
  Wiec musi być bardzo zadbany”

  Jak co roku 22 kwietnia na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Ziemi. Kampania prowadzona jest wiosną, a jej główny cel to popularyzowanie wśród społeczeństwa postawy proekologicznej. Ponieważ dzień ten w tym roku wypada w niedzielę, w naszym przedszkolu obchodziliśmy go troszkę wcześniej. Zaczęliśmy od spotkania z Panią Leśniczy - Jadwigą Cieślą, która jest pracownikiem Nadleśnictwa w Gorlicach.

 • Modkrywcy18-001[1].jpg

  Mali Odkrywcy ..ciąg dalszy!

   Styczeń-marzec 2018


  ,,Czary mary ..małe smyki
  odkryją dziś prawa fizyki!’’

   
  Grupa 6 latków w dalszym ciągu kontynuuje cykl zabaw i doświadczeń  związanych z odkrywaniem tajemnic przyrody i poznaniem praw fizyki. Tak, tak to również cel naszych zajęć tematycznych. Zima i brzydka pogoda nie przeszkodziła nam świetnie bawić się w Sali przedszkolnej a przy okazji zdobyć wiele nowych, cennych informacji o właściwościach otaczającego świata. Nasze zabawy i doświadczenia były następujące:

 • Swody18-001.jpg

  Święto wody i Zdrojka

  5 kwietnia 2018 r.


  „Mamo, tato wolę wodę
  Zdrowia łyk nie kosztuje nic
  Ze Zdrojkiem, ruszam dziś w przygodę
  Chcę jak on bohaterem być”


  Z okazji Światowego Dnia Wody, który przypada na 22 marca, my z lekkim opóźnieniem w naszym przedszkolu  podsumowaliśmy X edycję programu „Mamo, tato wolę wodę”. Projekt ten to jeden z najstarszych i najbardziej cenionych programów edukacyjnych w Polsce. Został on zapoczątkowany w 2009 r. przez Żywiec Zdrój.  Celem jego był i jest nadal zdrowy rozwój najmłodszych.

 • Droga Krzyżowa dzieci

 • Wielkanoc

  Wiosna już, Święta tuż…

  23 marca 2018 r.


  „Nic nie widać kiedy gasną światła
  Wszyscy czekamy to niezwykła Pascha
  To jest noc Niezwykła noc
  Tej nocy zobaczymy Zmartwychwstania moc!


      W końcu nadszedł dzień spotkania wielkanocnego, na który wszyscy tak bardzo czekaliśmy. Po wielu próbach w końcu mogliśmy zaprezentować rodzicom i nauczycielom przygotowane przez nas przedstawienie wielkanocne. W pięknie przygotowanej i udekorowanej sali grupy trzeciej odbyła się nasza mała uroczystość.

 • zielono18-001.jpg

  Zielono mi…

  21 marca 2018 r.


  „Zielona trawa, zielony mech
  zielona żaba, rechu rechu rech”


  Mimo, że za oknem jeszcze gdzie nie gdzie  śnieg, my powitaliśmy już wiosnę. W dzisiejszym dniu najważniejszy był dla nas kolor zielony i wszystko z nim związane. Wszystkie przedszkolaki przyszły ubrane do przedszkola na zielono.

 • Bal18-001.jpg

  Ach, co to był za bal…

  5 lutego 2018 r.


  „Raz do roku wielkie święto
  Lalek moich bal
  Wszystkie miejsca już zajęte mam
  Jest Adela i Marcela
  Przy nich wierny paź
  I Małgosia z którą tańczy Jaś"
  „Bal moich lalek” Natalia Kukulska


  Karnawał i zapusty to najfajniejszy czas nie tylko dla dorosłych, ale także i dla dzieci. Przebierają się one wtedy w wymarzone stroje księżniczek, zwierzątek, bohaterów ulubionych bajek czy kreskówek lub super bohaterów.
  Nasza przedszkolna maskarada rozpoczęła się już po uroczystym śniadaniu. Przy okazji poniedziałkowego święta Św. Agaty nasze Panie przygotowały dla nas kukiełkowy teatrzyk edukacyjny pt. „Agata nogą zamiata”.

 • ArkaNoego18-001.jpg

  Dobro i zło w przedstawieniu teatralnym Arka Noego

  2 lutego 2018 r.


  „Świat jest teatrem, aktorami ludzie…”  
              William Shakespeare


      Wielkie Dionizje!!!. To właśnie tak,  w starożytnej Grecji,  bardzo dawno temu nazywano uroczystości, w których obywały się przedstawienia teatralne. Dzisiaj nasze przedszkolaki również przeżywały własne Dionizje. Do naszego przedszkola zawitał długo oczekiwany przez nas „Teatr EDEN” z Wieliczki, którego spektakl nie mógł odbyć się ostatnio z powodu choroby jednego z aktorów.

 • Konkurs18-001.jpg

  Konkurs Najpiękniejszy Anioł Rozstrzygnięty

  1 lutego 2018 r.


  „Pomaganie dobra sprawa,
  bo jest pomoc, jest zabawa.”


  Drugi miesiąc nowego 2018 roku zaczęliśmy bardzo pomocnie i charytatywnie.
  A wszystko zaczęło się już troszkę wcześniej. Na przedświątecznym spotkaniu 20 grudnia 2017 r wspólnie z rodzicami wykonaliśmy konkursowe „Ekologiczne anioły”. Każda grupa przygotowała jednego anioła z dostępnych materiałów – papier, pióra, tektura. Zabawy przy tym było co niemiara.

 • Wspczar18-001.jpg

  Wspomnień czar

   30 stycznia 2018 r.


  „Najważniejsze we wspomnieniach jest to,
   żeby mieć się gdzie zatrzymać i tam je wspominać”.


  Tego dnia naszymi gośćmi byli uczniowie klasy I ze Szkoły Podstawowej w Zagórzanach, którzy jeszcze niedawno chodzili do naszego przedszkola. Bardzo miło było znowu ich zobaczyć.
  Ponieważ zapowiadany spektakl  nie mógł się odbyć z powodu choroby aktorów, pierwszaki udały się do sali grupy II giej. (Teatrzyk obejrzeliśmy kilka dni później - a spektakl był jak zawsze świetny!!)

 • Inaczej18-001.jpg

  Inaczej Niż Zwykle… odc. 3

  12, 19, 26 stycznia 2018 r.


  „Gry edukacyjne to świetna sprawa,
  Dla naszych przedszkolaków dobra zabawa”.      Przez jakiś czas szukałam gier, które w sklepie są stosunkowo drogie, a tak naprawdę wystarczy pomysł na alternatywę, trochę wolnego czasu i niewielki budżet finansowy, by stworzyć to co się nam i dziecku podoba. W grach edukacyjnych nie chodzi o to by były one stworzone z drogich materiałów, a o to, by poprzez zabawę wpływały na rozwój naszych pociech.

 • DBabDziad18-001.jpg

  Babciu, Dziadziu Cóż Wam Dam?

   25 stycznia 2018 r.


  „Dziś słoneczko jasno świeci, zima biała śpiewa,                                                                     
  a w przedszkolu, przedszkolaki składają życzenia.
  Wszystkim babciom, wszystkim dziadkom: zdrowia,
  pomyślności, uśmiechów na co dzień i dużo radości.”


  Na stałe do kalendarza przedszkolnych uroczystości wpisany jest dzień Babci i Dziadka, który organizujemy w Wiejskim Domu Kultury w Zagórzanach. Wszystkie przedszkolaki przygotowywały się bardzo starannie pod okiem swoich pań na spotkanie z niecodziennymi gośćmi. Dyrektor Przedszkola pani Lidia Klimek powitała zebranych gości: Babcie, Dziadków, oraz zaproszonych „przyjaciół przedszkola” z naszej miejscowości:

 • Modkrywcy18-001.jpg

  Mali Odkrywcy !

  Listopad - grudzień 2017


  „Jeżeli nauka może być zabawą, to bardzo dobrze.
  Lecz zabawa jest tutaj sprawą drugorzędną.”
  Yan McEwan

   
  Grupa 6 latków wraz z panią nauczycielką rozpoczęła w tym roku cykl  zabaw pt. „Mali odkrywcy”. Pogoda i pora roku nie sprzyjają dalekim podróżom i badaniu przyrody, więc… poznajemy tajemnice przyrody w zupełnie inny sposób, w sali przedszkolnej.
  Dzieciom bardzo spodobały się zabawy badawcze z wodą, powietrzem i lodem, a nawet… wiatrem.

 • Jaselka18-001.jpg

  Przedszkolne świętowanie Bożego Narodzenia.

  20 grudnia 2017 r.

  „Dziś do Betlejem trzeba nocą iść,
  bo narodzenia czas wypełnił dni,
  tam gdzie stajenka razem z bydlątkami
  leży dzieciąteczko i na sianku śpi”.


  W środowe popołudnie zaprosiliśmy do nas rodziców naszych przedszkolaków, aby w przedszkolnej rodzinie przypomnieć sobie zwyczaje i tradycje związane z Bożym Narodzeniem i wprowadzić wszystkich członków społeczności przedszkolnej w radosną atmosferę Świąt. Dzieci z naszego przedszkola pod kierunkiem pani Moniki przygotowały przedstawienie jasełkowe pt. „Betlejemska droga”.

 • Mikolaj17-001.jpg

  To Mikołaj, to Mikołaj, to Mikołaj Święty

  6 grudnia 2017 r.


  „I ty i ty i ty i ty możesz zostać Świętym Mikołajem
  I tym i tym i tym i tym co prezenty ludziom rozdaje. ”

  Jak co roku z niecierpliwością czekaliśmy w naszym przedszkolu na przybycie tak długo oczekiwanego gościa. Przygotowaliśmy dekorację w sali i tron dla czcigodnego biskupa Mikołaja, na którym każde dziecko chciało choć chwilkę przysiąść. I przyszedł w towarzystwie aniołków, a my powitaliśmy go śpiewając piosenki i recytując wiersze, których uczyliśmy się z ks. Wacławem i naszymi Paniami.

 • Andrzejki17-001.jpg

  Czary Mary w Dniu Świętego Andrzeja

  30 listopada 2017 r.


  „Świeca marszczy złoty nos, z każdej strony kapie wosk,
  Cienie tłoczą się co krok, już w pokoju straszny tłok!
  Cienie tu i cienie tam – pewnie przyszły wróżyć nam…”

         Andrzejki to stary ludowy zwyczaj. Wróżby czyniono 29 listopada w wigilię Andrzejek. Miały one dać odpowiedź na długo oczekiwane pytania. Tradycje wróżb przetrwały do dzisiaj. Obecnie Andrzejki są wspaniałą zabawą, dostarczającą wielu przeżyć i emocji. Nasze przedszkolaki  również chciały zajrzeć w przyszłość i sprawdzić co je czeka. Wszystkie dzieci zebrały się w sali grupy I, by oczekiwać niespodziewanego gościa.

 • Owieczka17-001.jpg

  Owieczka Agusia uczy nas bezpieczeństwa na drogach

  29 listopada 2017 r.


  „W Zagórzanach, czy w Krakowie,
  Każdy odblask ma na sobie.
  Nic nikomu się nie stanie,
  Gdy z odblaskiem ma ubranie.”

          Dzieci z naszego przedszkola wiedzą jak właściwie zachować się na drodze, ale ciągłego utrwalania wiadomości na ten temat i sygnalizowania o noszeniu odblasków nigdy nie jest za wiele. W tym celu odwiedzili nas pracownicy Małopolskiego Ośrodka Ruchu Drogowego i Radia Dobrze Nastawionego Małopolska w ramach akcji bezpieczeństwo na drogach.

 • TTomcio17-001.jpg

  Teatr kukiełki „Tomcio" z „Bajką o szczęściu"

  27 listopada 2017 r.


  „Kwiaty nie zakwitną bez ciepła słońca.
  Ludzie nie mogą stać się ludźmi bez ciepła przyjaźni.”
  P. Bosmans

          W poniedziałkowe przedpołudnie odwiedził nasze przedszkole Teatr Kukiełkowy „Tomcio” z Nowego Sącza. Aktorzy zaprezentowali przedszkolakom „Bajkę o szczęściu”.
             Dzieci z wielkim zainteresowaniem śledziły losy Dziadka, który przyjaźnił się z Myszką, Świnką i Kogutem. Pewnego razu staruszek namówiony przez Kupca wymienił kolejno swoich przyjaciół na fajkę, nożyk i zegarek.

 • Mprzytulanki17-001.jpg

  Misiowe - Przytulanki!!!!!

  24 listopada 2017 r.


  „Ma klapnięte uszko i brązowy brzuszek .
  Kto to może być? To  MIŚ - łakomczuszek!
  Miodek bardzo lubi, pszczółkom go zabiera
  i nie masz NAD MISIA lepszego przyjaciela!”

  Rzecz się stała niesłychana! W przedszkolu pojawił się tłum misiów!! Tak, tak, pełno pluszaków, a niektóre… całkiem spore - większe od naszych maluszków. Miś Krzysia był absolutnym hitem - ogromny, każdy chciał się do niego przytulić
  Każda grupa zorganizowała serie rozmaitych zabaw i zajęć tematycznie związanych ze światowym Dniem Misia.

 • Inaczej17-001[1].jpg

  Inaczej Niż Zwykle… odc. 2

  23 listopada 2017 r.


  „… Gimnastyka z rana,
  Smakuje tak dobrze
  Jak bita śmietana…”


  Witam ponownie z nowym pomysłem na zajęcia gimnastyczne dla najmłodszych. Tym razem wykorzystałam do zabawy „Matę sensoryczno – edukacyjną”. Została stworzona z piankowych puzzli i ogólnodostępnych materiałów. Wykonane zostały kolorystycznie tak, aby móc wykorzystać je do utrwalania kolorów w języku polskim i angielskim (spryskane farbą w spray'u), natomiast na przygotowaną bazę zostały przyklejone (dobrane kolorystycznie lub zafarbowane) materiały i przedmioty o zróżnicowanej fakturze lub kształcie.

 • Kkapusty17-001.jpg

  Jak To Dawniej Bywało - Kiszenie Kapusty.

  16 listopada 2017 r.


  „Wielki rwetes dziś u Basi, bo kapustę Basia kwasi.
  Szatkownica poszła w taniec, to ci było szatkowanie!”


  Strofy znanej od lat przedszkolnej piosenki stały się inspiracją do kultywowania tradycji.
  Do przedszkola zaprosiliśmy babcię naszej Nikolki, aby przypomniała nam jak dawnymi czasy kiszono kapustę. W czasie zajęć pani Teresa (przedstawicielka KGW w Zagórzanach),  zapoznała dzieci z walorami smakowymi i zdrowotnymi popularnego polskiego przysmaku.

 • Tygrysek17-001.jpg

  Na Sportowo w „TYGRYSKU”

  15 listopada 2017 r.


  „Na wycieczkę  wyruszamy
  wszystkich chętnych zapraszamy!”


  Po śniadanku i zbiórce nasze przedszkolaki wyruszyły na wycieczkę do Gorlic.
  Autobus zawiózł nas wprost pod ,,Tygryska’’ czyli pod budynek z salą zabaw, gdzie czekała na nas bardzo miła  i znana nam pani Ewelinka oraz …. sala pełna niespodzianek!
  Istny raj dla milusińskich - trampolina, wspinaczki, tory przeszkód, drabinki, kolorowe zjeżdżalnie, cudne samochodziki, kuchenka i domek, a nawet basen z piłkami!

 • 2Pasow17-001.jpg

  Pasowanie ...na Super 6 Latka

  9 listopada 2017 r.


  „A więc zaczynamy bal,
  a jak bal to na sto par!
  Poloneza  czas zacząć!”


  Dzień zaczął się bardzo dobrze, wreszcie zaświeciło słońce, a humory również nam dopisywały!  A jak! W tym dniu czekało nas uroczyste pasowanie już na …6 latka!
  Po wielu próbach i przygotowaniach przedszkolaki wreszcie mogły zaprezentować wachlarz swych  umiejętności i talentów przed zebranymi Rodzicami.

 • 3Pasow17-001.jpg

  Pasowanie na super przedszkolaka w grupie III

  8 listopada 2017 r.


  „Cieszmy się, radujmy, dzisiaj z rodzicami,
  bo już za chwileczkę będziemy super przedszkolakami...”      W środę na godzinę  14.30 zaprosiliśmy naszych rodziców, aby zobaczyli jak dużo już  nauczyliśmy się w przedszkolu i być świadkami pasowania na super przedszkolaka.
      Nasz występ rozpoczęliśmy od korowodu marszowego, potem był montaż słowno – muzyczny „W naszym przedszkolu”.

 • 1Pasow17-001.jpg

  Pasowanie na super przedszkolaka w gr I

  7 listopada 2017 r.


  „W każdym  dziecku jest kopalnia diamentów
   należy je tylko odszukać i starannie oszlifować "


  W listopadowe popołudnie w grupie najmłodszych przedszkolaków odbyło się uroczyste pasowanie. Rodzice po raz pierwszy mieli okazję oglądać występy swoich „milusińskich”. Trochę stremowani rozpoczęliśmy zabawę marszem do piosenki „Jestem sobie przedszkolaczek” i wspólną recytacją wiersza „Listeczki”.

 • Magik17-001.jpg

  Sim Sala Bim......Magik w Przedszkolu !

  07 listopada 2017 r.


  ,,Czary mary,cuda dziwy..
  Czy króliczek jest prawdziwy?’’


  W tym dniu gościliśmy u nas  NIETYPOWEGO Gościa. Do naszego przedszkola zawitał zaprzyjaźniony nieco z nami pan Wiesław Jaśkowski – HAVIS, artysta iluzji!
  Przez prawie godzinę przedszkolna sala wypełniona była atmosferą magii i wesołej zabawy. Na samym początku artysta przywitał dzieci wierszem Jana Brzechwy „Kłamczucha”, potem emocje rosły na widok pojawiających się i znikających czarodziejskich przedmiotów.

 • SPolicja17-001.jpg

  Spotkanie z Policjantem

  26 października 2017 r.


  „Czy to duże miasto, wioska, czy osada
  Kto uważnie chodzi, ten pod nic nie wpada.
  Kolorowe światła obok skrzyżowania
  Jedno iść pozwala, drugie iść zabrania”.


  W naszym przedszkolu odbyło się spotkanie z  panem policjantem, naszym dzielnicowym. Tematem spotkania było utrwalenie zasad ruchu drogowego oraz przypomnienie zagadnień dotyczących bezpieczeństwa dzieci w przedszkolu, na ulicy i w domu. Pan policjant, w formie pokazu przypomniał podstawowe zasady zachowania się podczas przechodzenia przez jezdnię.

 • Inaczej17-001.jpg

  Inaczej Niż Zwykle...odc.1

  19 października 2017 r.


  „Gimnastyka to podstawa i dla zdrowia, ważna sprawa.
  Ręce w górę, potem w bok i do przodu wielki skok.
  A gdy zrobisz ukłon nisko, wiedz, że sukces jest już blisko”.


  W tym roku szkolnym, nasze przedszkole za główne zadanie obrało sobie  poznawanie przyrody i propagowanie ochrony środowiska, więc osobiście zdecydowałam się na to, by dzięki recyklingowi tworzyć pomoce dydaktyczne, które zostaną wykorzystane na zajęciach dla dzieci. Tym sposobem chciałabym rozpocząć na naszej stronie internetowej pewien cykl tematyczny: „Inaczej niż zwykle…”.

 • modkrywcy17-001.jpg

  Podróże Małego Przyrodnika

   19 października 2017 r.


  „Dziś  wyruszam w świat,
  choć mam dopiero 6 lat.
  Nie oddalam się daleko,
  będę…całkiem blisko.
  Pójdę  z panią  zobaczyć mrowisko”.


  Realizując zadanie odkrywamy świat przyrody, starszaki z gr II wyruszyły na wędrówkę małego przyrodnika. Za cel postawiliśmy sobie zbadać i poznać życie mrówek. Nie musieliśmy daleko wędrować, bo tuż za naszym przedszkolem, niedaleko sadu, obok drogi … zobaczyliśmy mrowisko.

 • swziemniaka17-001.jpg

  Rajd przedszkolaków w dzień pieczonego ziemniaka

  18 października 2017 r.


  Mój ziemniaczku mój malutki rośnij duży okrąglutki
  ziemniak urósł, że aż strach, więc go zjemy no i bach"


  Doczekawszy się pięknej słonecznej pogody wyruszyliśmy z przedszkola tropić kartofelka. To, że to właśnie on zostawia nam ślady i listy dowiedzieliśmy się wykonując jeszcze w przedszkolu pierwsze zadanie, które polegało na ułożeniu specjalnych puzzli i rozwiązaniu bądź odczytaniu zagadki. Wszystkie grupy spisały się na medal i można było wyruszyć w drogę, którą wskazywały strzałki. Drugie zadanie o nazwie „Arka Noego” - dzieci otrzymały obrazki zwierząt i wydając ich odgłosy szukały swojej pary.

 • Smaczzdrow17-01.jpg

  Smacznie, Owocowo I … Zdrowo!

  13 października 2017 r.


  „W zdrowym ciele – zdrowy duch!
  To pamięta każdy zuch”


  Grupa dzieci 6 letnich wraz z wychowawcą  zorganizowała dzień pod hasłem „Ciekawie i twórczo z rodzicem”. Do zabaw i ciekawej formy współpracy zaprosiliśmy mamę naszej Nikolki, która była naszym honorowym, bardzo miłym gościem i .. pomocnikiem. Nasza pani przygotowała dla nas ciekawe formy zabaw i zajęć  zorganizowanych oraz fantastyczne niespodzianki. Był więc sklep owocowy (z owockami, które sami przynieśliśmy do przedszkola). Sprzedawcą w sklepie była pani Kasia - mama Nikolki.

 • Marchzabaw17-01.jpg

  Marchewkowe zabawy

  10 października 2017 r.


  „Na marchewki urodziny zeszły się wszystkie jarzyny,
  a marchewka gości wita i o zdrowie grzecznie pyta…”


  Całe przedszkole ubrało się na pomarańczowo, wiadomo- kolor marchewki! Wszyscy - mali i duzi przynieśli marchewki  i …dobre humorki do fajnej zabawy.
  Maluszki  rozpoznawały  i nazywały warzywa, tańczyły przy muzyce Wędrująca marchewka”, wyróżniały części jadalne wybranych warzyw, degustowały sok: pomarańczowy, marchewkowy i bananowy, rozpoznawały warzywa za pomocą dotyku w zabawie „Czarodziejski worek”. Lepiły marchewki z masy solnej i bawiły się przy  piosence „Sałatka jarzynowa”.

 • Sliwkowdzien17-01.jpg

  Śliwkowy dzień

  9 października 2017 r.


  "Niesie Maciuś jabłko, śliiwki, gruszki co się złocą,
  Kto z Was pwie Maciusiowi ile ma owoców?"


  Ten dzień w grupie starszaków nazwaliśmy śliwkowym, chociaż inne owoce naszych sadów też w tym dniu brały udział. Na początku posłuchaliśmy matematycznego wierszyka o Maciusiu który zbierał w sadzie owoce. Trzeba było liczyć, dodawać i odejmować przyniesione owoce: jabłka gruszki i śliwki, a także porównywać których jest więcej mniej i co zrobić, żeby było po równo.

 • Salatka17-01.jpg

  Sałatka owocowa

  5 października 2017 r.


  „Witaminki, witaminki,
  dla chłopczyka i dziewczynki.
  Wszyscy mamy dziarskie minki,
  bo zjadamy witaminki...”


      Przedszkolaki z grupy III w tygodniu poświęconym owocowo-warzywnym frykasom miały zajęcia kulinarne. Po wcześniejszym umyciu rąk, ubraniu fartuszków i czapeczek kucharskich zabrały się do obierania pomarańczy, bananów, starsze do obierania jabłek i ich ścierania na tarce.

 • WTeatr17-001.jpg

  Z Wizytą w Teatrze

  2 października 2017 r.


  „Światła już gasną, rozsuwa się kurtyna…
   przedstawienie się zaczyna!”


  W tym dniu, po śniadaniu grupa dzieci 5 i 6 letnich, wraz z wychowawcami grup i panią dyrektor wyruszyła do Gorlic. W Gorlickim Centrum Kultury.., w pierwszym i drugim rzędzie usiedliśmy cichutko czekając na przedstawienie. Spektakl  pt. „Karolcia” w wykonaniu aktorów Teatru Współczesnego w Krakowie zachwycił małych odbiorców kolorowymi światłami, piękną, bogatą scenografią, dynamiczną  muzyką  i ciekawą  grą aktorską.

 • Sprzswiata17-01.JPG

  Sprzątanie Świata

  29 września 2017 r.


  „Moja planeta jest całkiem nie z tej ziemi,
  moja planeta nie ma ceny”.


  Z piosenką Majki Jeżowskiej wyruszyliśmy z samego rana  na „podbój świata”!  A tak poważnie to wymaszerowaliśmy posprzątać nasz mały świat, czyli Zagórzany. Po krótkim przygotowaniu w szatni, ubraniu rękawiczek jednorazowych, wyposażeni w worki na śmieci my - mali ekolodzy  wraz ze swymi paniami wzięliśmy czynny udział w porządkowaniu ekosystemu.

 • Wspotkanie17-001.jpg

  Wrześniowe spotkanie !

  04 września 2017 r


  „Czy słońce na niebie, czy deszcz z nieba leci
  idą z rodzicami do przedszkola dzieci”


  Wraz z końcem lata, zimnymi rankami nadszedł miesiąc wrzesień. Wszystkie dzieci  czekały na nowy  rok szkolny z  wielkim utęsknieniem! Wiadomo - w domu z rodzicami fajnie,  ale w przedszkolu jest masa kolegów i superowych zabawek.  Można się pobawić, nauczyć się nowych rzeczy i miło spędzić czas, a czasem niestety nawet coś zbroić!
  Pani Dyrektor mgr Lidia Klimek powitała Rodziców i dzieciaczki, te znane i te całkiem „nowe”. Następnie przedstawiła  Panie nauczycielki  i przedstawiła podział grup.